Novinky

March 14, 2023

433 výherců jackpotu v jedné loterii — je to nepravděpodobné?

Jakub Svoboda
WriterJakub SvobodaWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Zprávy, že 433 lidí na Filipínách vyhrálo hlavní cenu v loterii podporované vládou, v celkové výši 236 milionů pesos (zhruba 4 miliony USD), způsobily, že se více než pár lidí zastavilo.

433 výherců jackpotu v jedné loterii — je to nepravděpodobné?

To poněkud předvídatelně vedlo k žádostem o prošetření původu tohoto „téměř nemožného“ výsledku. Tento scénář však není tak přitažený za vlasy, jak se může zdát poté, co zohledníte některé základy pravděpodobnosti a lidské povahy.

Jak funguje loterie?

V podstatě je to spíše přímočaré. Lidé zaplatí pár babek za los s vytištěnou řadou čísel. Loterie, kterou obvykle provádí státní nebo místní samospráva, vybere náhodně kolekci čísel jednou denně. Pokud se vaše číslice shodují s číslicemi na loterijním tiketu, získáte část výtěžku, zatímco vláda si ponechá zbytek.

Máte šanci 1 ku 13 983 816 vyhrát jackpot v loterii když vyberete šest číslic z výběru 49 čísel. Existuje pravděpodobnost jedna ku téměř 14 milionům, že se to stane. Můžete doufat, že vyhrajete pouze jednou za 269 000 let, pokud si zakoupíte losy jednou týdně.

Pravdou ale je, že šance v několika loteriích jsou výrazně horší, než bylo právě zmíněno. Mega Millions, hlavní multistátní loterie, s kurzem asi 1 ku 175 711 536.
Vzhledem k tomu, kolik lidí vyhraje v loterii, lze některé považovat za šťastné s kurzem 175 711 536.

Více výherců loterie — Je možné 433 jackpotů?

Neexistuje způsob, jak vypočítat skutečnou šanci na obdržení jednoho ze 433 výherních tiketů, aniž bychom zjistili, kolik tiketů bylo prodáno.

Tento týden byl široce šířen směšně nízký odhad „jedna z jedné následovaná 1 224 nulami“ na základě předpokladu, že se prodá 10 milionů vstupenek. Máte větší pravděpodobnost, že dostanete hlavy 2000krát za sebou se standardní mincí, než kolikrát dostanete hlavy.

Existuje mnoho údajů o psychologických teoriích a chování, které tato aproximace nezohledňuje. Existuje 28 989 675 potenciálních kombinací čísel, ale tento výpočet znamená, že každá osoba, která si koupí tiket, má stejnou pravděpodobnost, že si jedno z těchto čísel vybere.

Některé páry jsou po celém světě mnohem výraznější než jiné.

Kvůli tomu, použití generátoru náhodných čísel se důrazně doporučuje většinou odborníků v oboru, kdykoli je to praktické. I když to nezvýší vaše šance na výherní čísla, může to snížit pravděpodobnost sdílení banku s ostatními, pokud vyhrajete. 

Byla loterie podvedena?

Prodej 433 výherních tiketů neposkytuje ani zdaleka dostatek důkazů o nezákonnosti, které by vyžadovaly další vyšetřování. Bylo by zajímavé zjistit, kolik jednotlivců si zakoupilo tuto konkrétní sadu čísel v předchozích týdnech nebo zda jiné číselné konfigurace také prodávají několik set tiketů.

Vzhledem k neoficiálním informacím z předchozích loterií pravděpodobně toto číslo není neobvyklé.

Musíme také vzít v úvahu tisíce a tisíce stejných loterií pořádaných ročně po celém světě, z nichž velká většina není nikdy uvedena v mezinárodních zprávách. I když je extrémně nepravděpodobné, že se takové výsledky vyskytnou v jakékoli jedné loterii, není v žádném případě nemožné k nim dojít v jakékoli jednotlivé loterii.

Konspiračních teorií se to hemží vždy, když člověk vyhraje v loterii. Přesto nejvýraznějším příkladem je, když skvělý Xavi z FC Barcelona krátce po přesídlení do Kataru vyhrál tajnou loterii.

Je však docela pravděpodobné, že jedinou skutečnou statistickou zvláštností, kterou zde hraje, je to, že dojem náhodnosti tolika lidí je přivedl k tomu, aby následovali stejný číselný vzor. Přesto asi není od věci vyběhnout a hned si koupit los.

Navíc si musíte pamatovat, že šťastná kombinace ve filipínské loterii není o nic méně pravděpodobná, že bude vylosována ve srovnání s jakoukoli jinou kombinací. Pravděpodobnost vylosovaných čísel 9, 18, 27, 36, 45 a 54 je stejná jako u ostatních čísel, jako jsou 1, 18, 19, 28, 30 a 46.

Rychlý seznam výherců neobvyklé loterie

Každé slosování v loterii je samozřejmě pro vítěze velkým přínosem a každý jackpot je důvodem k oslavě, ale čas od času přijdou čísla, která jsou příliš neobvyklá na to, abychom je ignorovali. Existuje několik vítězů, nebo je vzorec čísel velmi nepravidelný. Některé neuvěřitelné předchozí výsledky jsou uvedeny níže.

133 lidí prolomí jackpot

V sobotu 14.1.1995133 hráčů si rozdělilo výhru v loterii ve výši 16,2 milionu liber poté, co trefili číslice 7, 17, 23, 32, 38 a 42. Byla tato zdánlivě náhodná čísla zvolena náhodou tolika kupci lístků? Bylo zjištěno, že všechny se objevily ve středních sloupcích tiketu. Každý vítěz získal významnou částku 122 510 £.

Trochu Lotto Deja Vu

Když byla 10. září 2009 v bulharské loterii vylosována čísla 4, 15, 23, 24, 35 a 42, přitáhla tato událost mezinárodní pozornost. Normálně by to nehnulo obočí, ale předchozí losování bylo před čtyřmi dny a také se objevila stejná čísla. Vybírání stejných číslic, které se nedávno objevily, je hlášeno jako běžná strategie mnoha hráčů; zatímco 6. září nikdo nevyhrál, o hlavní cenu se následující týden podělilo rekordních 18 lidí. Pravděpodobnost, že k tomu dojde v bulharské loterii, se odhaduje na jeden ku čtyřem milionům.

Šťastná sedma

Zatímco ve středečním losování Lotto nikdo nevyhrál jackpot, shodou pěti hlavních čísel vyhrálo 4 082 lidí. 

  • 15. března 2017 pouze 30 lidí, kteří si koupili vstupenky a zkontrolovali svá čísla správně, se shodovalo se všemi pěti klíčovými čísly. 
  • Pět nejvýraznějších čísel, 7, 14, 21, 35, 41 a 42, jsou násobky sedmi, často považovány za šťastnou číslici.
  • Vzhledem k proměnlivé povaze platby úrovně cen Match 5 na základě celkového počtu výher a velikosti banku obdrželi všichni vítězové v této kategorii 15 GBP za kus.
  • Mohli by rozdělit cenu mezi těchto 4 082 hráčů, pokud by 41 bylo 28, za předpokladu, že se všichni rozhodli hrát následující násobky sedmi.

Co nám to všechno ukazuje

Protože existuje tolik loterií a výherci jsou vybíráni náhodně, je prakticky jisté, že se občas objeví bizarní nebo náhodné výsledky. Je to z důvodu náhodné povahy procesu kreslení. Hráči, kteří si vyberou čísla na základě trendů nebo předchozích výsledků, mají větší šanci na výhru. Přesto neočekávané kresby, jako jsou tyto, ukazují, že mnoho dalších účastníků přijalo stejnou strategii.

Nejlepší je vyhýbat se takovým sekvencím a vybrat si místo něčeho náhodnějšího, protože to sníží pravděpodobnost, že se budete muset rozdělit o velkou odměnu s někým jiným, pokud budou vaše čísla vybrána. Protože každá možná kombinace má stejnou pravděpodobnost, že bude vylosována, je zcela na vás, abyste si svá čísla vybrali jakýmkoli způsobem, který uznáte za vhodný. Před dalším velkým losováním si můžete čísla vybrat online nebo návštěvou autorizovaného obchodu.

About the author
Jakub Svoboda
Jakub Svoboda
About

S bystrým porozuměním hraní a hlubokou láskou ke svým českým kořenům Jakub mění krajinu online casinových průvodců tím, že do nich vnáší místní kouzlo a univerzální půvab. Jeho zručná lokalizace přináší srdce České republiky na obrazovku každého hráče.

Send email
More posts by Jakub Svoboda
undefined is not available in your country. Please try:

Nejnovější zprávy

Příznaky mohou ovlivnit náš každodenní život, ale léčba je dostupná!
2024-05-20

Příznaky mohou ovlivnit náš každodenní život, ale léčba je dostupná!

Novinky